Maddison Melchionna claimed her second top finish this season
Courtesy: GoMocs.com
Women Third, Men Fourth at Benyon Catamount Classic

CULLOWHEE, N.C. --- The University of Tennessee at Chattanooga women, led by a top place finish in the 1500m, was third Saturday at the Western Carolina Beynon Sports Surfaces Catamount Classic while the men, buoyed by a pair of top place finishes, was fourth overall.

The women finished four points out of second place behind Lenoir-Rhyne while host Western Carolina dominated the day for first place. The Catamounts won the men’s portion of the competition as well, with UTC edging Lenior Rhyne by 2.5 points for fourth.

Freshman Maddison Melchionna (Afton, Tenn.) claimed the top spot in the women’s 1500 meter with a time of 4:44.30 in her first collegiate 1500 meter. She edged out Mars Hills’ by nearly three seconds in the first heat. Also scoring for UTC in the event was sophomore Helenka Kis (Columbia, Tenn.) in sixth with a time of 5:00.36 and freshman Katie Ray (Knoxville, Tenn.) in eighth at 5:01.82.

In the men’s races, senior Nathan Wanuch (Mississauga, Ontario) won the 1500 meter with a time of 3:54.19, better than three seconds while transfer Harry Smithers (Melbourne, Australia) was the fourth runner across the line in a time of 4:02.92. Redshirt freshman Paul Stuart (Brentwood, Tenn.) placed sixth with a time of 4:04.76 to help the Mocs to 20 points in the event.

Senior John Gilpin (Nashville, Tenn.) won the men’s 3000 meter Steeplechase in just his second time running the event with a time of 9:53.46. Redshirt freshman Trevor Janssen (St. Catherine’s, Ontario) finished second in the men’s 800m by just less than two seconds behind Western Carolina’s Aaron Harris at 1:54.65.

In the women’s 800 meter run, York placed sixth in a time of 2:16.97 while Rebecca Greenwall (Bogart, Ga.) ran the event in a time of 2:19.12, placing eighth and scoring for the Mocs. Freshman Anna Kate Chance (Columbia, Tenn.) placed sixth in the women’s 5000 meter run with a time of 19:29.45. Sophomore Iman Isang (Atlanta, Ga.) posted a 15.48 in the 110 meter Hurdles for sixth and classmate Geoff Nelson (Brentwood, Tenn.) scored for UTC in the 400 meter with a time of 50.03.

The men’s 4x400m relay team A finished eighth overall with a time of 3:29.79 while the B team placed 11th with a time of 3:39.56. The women fielded three teams in the 4x400 meter with the A team comprised of Jasmine Snell (Nashville, Tenn.), Kiaana Howard (Nashville, Tenn.), Melchionna and anchored by Greenwall, placed fifth overall with a time of 4:00.85 to score for UTC.

The women’s B team finished sixth with a time of 4:09.97 while the C team cross the line in 13th place with a time of 4:26.45.

The Running Mocs will continue preparations for the Southern Conference Championships on April 26 in Spartanburg, S.C.

COMPLETE RESULTS

100m

13. Jaya Turner                                  13.33

14. Jasmine Snell                              13.37

200m

13. Jasmine Snell                              26.85

16. Jaya Turner                                  27.87

400m

9. Kiaana Howard                             59.04

800m

6. Jessica York                                    2:16.97                  3

8. Rebecca Greenwall                    2:19.12                  1

10. Chandler Rogers                        2:20.28

12. Jessica Philpott                          2:23.81

15. Molly Smith                                 2:27.15

16. Helenka Kis                                  2:27.44

18. Katie Ray                                      2:27.63

22. Joanna Elmore                           2:29.57

1500m

1. Maddison Melchionna              4:44.30                  10

6. Helenka Kis                                    5:00.36                  3

8. Katie Ray                                         5:01.82                  1

9. Madalyn Garland                         5:02.30

5000m

6. Anna Kate Chance                      19:29.45               3

4x400m Relay

5. Chattanooga A                             4:00.85                  5

        Jasmine Snell, Kiaana Howard, Maddison Melchionna, Rebecca Greenwall

6. Chattanooga B                              4:09.97                 

        Gabby Cader, Chandler Rogers, Jessica York, Jessica Philpott

13. Chattanooga C                           4:26.45

        Jaya Turner, Molly Smith, Helenka Kis, Joanna Elmore

100m

18. Iman Isang                                   11.44

200m

24. Iman Isang                                   23.63

400m

8. Geoff Nelson                                50.03                     1

9. Marquis Carter                             50.09

18. DeQuantez Sandifer                52.62

23. Tosin Ayotunde                         52.97

800m

2. Trevor Janssen                             1:54.65                  8

9. Matthew Marshall                      1:58.32

12. Nathan Wanuch                        1:59.35

16. Patrick O’Brien                           1:59.79

22. Austin Ethridge                          2:02.65

24. Paul Stuart                                   2:03.39

28. Harry Smithers                           2:04.83

29. Lucas Cotter                                2:06.26

1500m

1. Nathan Wanuch                           3:54.19                  10

4. Harry Smithers                             4:02.82                  6

6. Paul Stuart                                     4:04.76                  4

110m Hurdles

4. Iman Isang                                     15.48                     6

3000m Steeplechase

1. John Gilpin                                     9:53.46                  10

4x100m Relay

8. Chattanooga A                             3:29.79                  1

        Geoff Nelson, Marquis Carter, Trevor Janssen, DeQuantez Sandifer

11. Chattanooga B                           3:39.56

        Tosin Ayotunde, Austin Ethridge, Matthew Marshall, Iman Isang

Women                                                Third

Men                                                      Fourth

          Twitter
          Facebook
          Audio
          Video
          Enews
          Live Stats
          Mobile
          Rss Feed
More Track and Field
Recruits
Track Recruiting Questionnaire
Head Coach Bill Gautier

2010-11 Team Information
Season Stats
Media Guide

Track Facilities
Wolford Family Strength & Conditioning Center

Other Information
Southern Conference Men’s Indoor Track
Southern Conference Men’s Outdoor Track
Southern Conference Women’s Indoor Track
Southern Conference Women’s Outdoor Track

Record Books
Indoor Records – Men
Outdoor Records – Men
Indoor Records – Women
Outdoor Records - Women

2009-10 Team Information
Season Stats
Media Guide

2008-09 Team Information
Season Stats (HTML)

Archives
News
Stats
Schedule/Results

advertisement
https://epbfi.com/
Upcoming Live Events on MocsVision