Softball mm
15th Annual UTC Porky's Open
Courtesy: GoMocs.com
Wanuch Nabs Narrow Victory at Yellow Jacket Invite

ATLANTA, Ga. --- “Nathan’s chest was bigger than the other guy's,” University of Tennessee at Chattanooga head coach Bill Gautier said of the photo finish.

Senior Nathan Wanuch (Mississauga, Ontario) and Georgia State’s Valentin Poncelet traded the lead several times in the closing distance of the men’s 5000 meter before the Chattanooga distance runner edged his opponent to win the race by three-hundredths of a second at the Georgia Tech Yellow Jacket Invitational.

Sophomore Amanda Sumner (Bristol, Conn.) led three Chattanooga runners in the women’s 1500m race placing fourth overall with a time of 4:31.63. Transfer Rebecca Greenwall (Bogart, Ga.) won her heat with a time of 4:53.79 and Keeley Stewart (Winchester, Tenn.) finished two spots behind her with a time of 4:56.57.

“Amanda is learning patience in her running,” Gautier said. “She ran about ninth or 10th for much of the race and then stepped it up to finish fourth. She did a really good job.”

Freshman Lauren Hoard () won her heat in the 100m dash with a time of 12.71 and ran the 200 meter dash in a time of 26.18. Senior Gabby Cader (Cleveland, Tenn.) also placed first in her heat with a top time of 1:00.97 in the 400m dash.

Senior Blake Olson (Pleasantview, Tenn.) placed fifth in the men’s 400m Hurdles with a time of 56.06 and freshman Iman Isang () finished eighth with a time of 59.60 in the event.

The Mocs will take the next weekend off in preparation of the University of Tennessee Sea Ray Relays at the Tom Black Track in Knoxville, Tenn., April 12-13.

100m
19. Lauren Hoard 12.71 (4-1)

200m
28. Lauren Hoard 26.18 (4-5)

400m
22. Gabby Cader 1:00.97 (4-1)

800m
15. Jessica Philpott 2:25.45 (3-1)
17. Kianna Howard 2:26.78 (3-3)

1500m
4. Amanda Sumner 4:31.63 (1-4)
20. Rebecca Greenwall 4:53.79 (3-1)
22. Keeley Stewart 4:56.57 (3-3)

5000m
17. Morgan Buchanan 19:35.06

4x400m
8. Chattanooga women 4:03.30
1. Gabby Cader; 2. Kianna Howard; 3. Amanda Sumner; 4. Rebecca Greenwall

400m
25. Geoff Nelson 50.58 (4-3)
32. Tosin Ayotunde 54.33 (5-3)

800m
25. Marquis Carter 1:59.36
26. DeQuantez Sandifer 1:59.64
33. Austin Ethridge 2:04.65
35. Matthew Marshall 2:07.53

1500m
18. Matthew Marshall 4:08.47
19. Austin Ethridge 4:10.37
20. Zack Darby 4:11.36

5000m
1. Nathan Wanuch 14:42.54

110m Hurdles
10. Iman Isang 15.69 (3-1)

400m Hurdles
5. Blake Olson 56.06 (2-1)
8. Iman Isang 59.80 (1-6)

3000m Steeplechase
8. Taylor Hawk 10:43.60

4x400m
7. Chattanooga
1. Blake Olson; 2. Geoff Nelson; 3. Marquis Carter; 4. DeQuantez Sandifer

          Twitter
          Facebook
          Audio
          Video
          Enews
          Live Stats
          Mobile
          Rss Feed
advertisement
https://epbfi.com/