Senior Alexa Flynn is in the singles main draw this weekend.
Courtesy: Dale Rutemeyer
Mocs Travel to Memphis for USTA/ITA Ohio Valley Regional

The University of Tennessee at Chattanooga women’s tennis team heads to Memphis, Tenn., this weekend for the USTA/ITA Ohio Valley Regionals.  The Lady Mocs already have three individuals in the main draw, with four more looking to qualify on Friday at the Racquet Club of Memphis. 

Action begins on Friday, Oct. 18 and runs through Tuesday, Oct. 22.  A total of 88 singles players and 44 doubles teams will vie for the chance to advance to the USTA/ITA National Indoor Intercollegiate Championships, Nov. 7-10, at the Billie Jean King National Tennis Center in Flushing Meadows, N.Y.

The qualifying draws for singles and doubles will take place Friday beginning at 9:00 a.m. (E.D.T.) while the main draws will start Saturday. Semifinal matches in singles begin at 4:00 p.m. Monday while the final is slated for Tuesday at 11:30 a.m.

In doubles, semifinal action takes place Monday at 7:30 p.m. with the championship match set for Tuesday at 11:30 a.m. Back draws for doubles are set to begin Saturday at 6:30 p.m. while singles start Sunday at Noon.

Fans can follow the action on the Tournament Central link at the top of the page.  A live blog will run throughout the event and Twitter updates can be found @UofMTennis.

Below is a full list of Chattanooga participants and their first matchups.  Complete brackets are available on the Tournament Central page.

This will a homecoming of sorts for a pair of Lady Mocs.  Senior Alexa Flynn and sophomore Kayla Jones are both Memphis natives.  Jones was a four-time MIAA Most Outstanding player at White Station High School, while Flynn was a standout at Houston High School. 

Be sure to check back to GoMocs.com for complete results and updates following each day of action. 

Friday Qualifying Doubles
Kelsey Coots/Alexa Flynn (UTC) vs. Lorena Djunkic/Melissa Kromer (Lipscomb) – 9:00 a.m.  
Jovana Pecovski/Claire Mulyadi (UTC) vs. Stephanie Fox/Kirsten Lewis (Kentucky) – 9:00 a.m.
Alison Storie/Katie Polk (UTC) vs. Courtney Earnest/Toni Ormond (Ball State) – 9:00 a.m.

Friday Qualifying Singles
Kelsey Coots (UTC) vs. Andrea Wolf (Xavier) – 10:15 a.m.
Jovana Pecovski (UTC) vs. Marcela Jimenez (EKU) – 11:15 a.m.
Alison Storie (UTC) vs. Ashlyn Rang (Ball State) – 11:30 a.m.
Katie Polk (UTC) vs. Stefanie Mikesz (Memphis) – 11:30 a.m.

Saturday – Main Draw Doubles
Kaylene Chadwell/Kayla Jones (UTC) vs. Tiffany William/Jesse Grace (MTSU) – 9:00 a.m.

Saturday – Main Draw Singles
Kaylene Chadwell (UTC) vs. Courtney Earnest (Ball State) – 2:00 p.m.

Alexa Flynn (UTC) vs. Lyn Yee Shoo (ETSU) – 3:00 p.m.
Kayla Jones (UTC) vs. Eve Repic (Tennessee) – 5:00 p.m.

          Twitter
          Facebook
          Audio
          Video
          Enews
          Live Stats
          Mobile
          Rss Feed
advertisement
https://epbfi.com/
Upcoming Live Events on MocsVision
Live Video
COMING SOON
Live Video
COMING SOON